Fanoušky i jezdci dlouho očekávaný start sezony konečně přišel s druhým prázdninovým víkendem. Na startu 47. Rally Bohemia se sešla kompletní česká rallyová špička a pochopitelně tak nemohla chybět ani posádka SAMOHÝL ŠKODA Teamu v tradiční sestavě Miroslav Jakeš – Petr Machů. V těžké domácí konkurenci doplněné o několik výborných zahraničních posádek si nakonec připsala 7. místo absolutně a šesté v rámci mistrovství České republiky, za což inkasovala cenných 18 bodů do tabulky MČR.

Po dlouhé pauze odstartoval letošní zkrácený domácí šampionát, v jehož konečném účtování bude rozhodovat i fakt, že ze čtyř závodů se v tomto roce neškrtá ani jeden výsledek. Proto kdo chce mířit vysoko, ten musí kromě rychlosti ukázat i dostatečnou spolehlivost. O oboje se od začátku snažili Mirek Jakeš s Petrem Machů, a jak už to bývá v Mladé Boleslavi v posledních letech zvykem, ze začátku se museli všichni přizpůsobit také proměnlivým podmínkám. „Na úvodní městské zkoušce bylo po dešti hodně mokro a my stejně jako ostatní zvolili mokrou směs pneumatik. Na dopolední sekci jsme přešli na měkké micheliny a od odpoledne, když už trať oschla, jsme obouvali tvrdší ´jedenadvacítky´. Co se týká volby gum, tak tu jsme měli po celou soutěž jednoznačně správnou,“ připomíná Mirek důležitý faktor závodu. „Až na jednu menší krizi, kdy nás při jednom katu lehce nadhodila v trávě zarostlá kupka hlíny, jsme celou soutěž odjeli bez nejmenších problémů.“ Právě jen při této rychlostní zkoušce se Mirek s Petrem umístili mimo elitní desítku, nejlépe jim pak vyšla závěrečná městská zkouška, kde si pátým časem pohlídali konečnou sedmou pozici. „Poděkovat za spolehlivě fungující techniku i celé týmové zázemí musím všem členům SAMOHÝL ŠKODA Teamu, a to včetně našich dvou letošních posil v podobě šéfmechanika Zdeňka Pavely a technika Jakuba Mareše, kteří dříve pracovali pro tým ŠKODA Motorsport,“ chválí Mirek za posádku celý tým.

Kladné hodnocení soutěže přidává i spolujezdec Petr Machů, zároveň pak popisuje strategii, s kterou vstupovali do soutěže. „Plán před soutěží jsme si řekli jasně – jet rychle, ale taky s rozumem a hlavou. Každý bod bude letos cenný a vzhledem k tomu, že se žádný výsledek neškrtá, bude velmi důležitá i spolehlivost. Navíc musím přiznat, že ta pauza od posledního závodu byla opravdu velmi dlouhá a chvíli nám trvalo, než jsme se znovu dostali do toho správného tempa. Před soutěží jsme sice měli test na části kdysi slavné RZ Kateřinice, jenže závod je zase něco jiného. Proto jsme zvolili trochu opatrnější začátek a teprve postupně zrychlovali. Ovšem již druhý den při prvním průjezdu Radostínem jsme se za identických podmínek jako vloni dokázali zrychlit oproti loňsku o 20 sekund. Tedy skoro o sekundu na kilometr, což je obrovský skok dopředu. Každopádně je nám jasné, že každé další zlepšení nás bude stát hodně sil a my musíme zůstat rozumní, abychom se vyvarovali zbytečných chyb.“

Přestože si posádka ještě zvyká na přechod k nové značce pneumatik, časové zlepšení vzhledem k ostatním konkurentům se dalo jednoznačně poznat. Hlavním měřítkem pro jezdce privátních vozů ŠKODA Fabia R5 bývá obvykle tovární jezdec Jan Kopecký a právě proti němu se Mirkovi s Petrem podařilo umazat oproti loňskému ročníku tři desetiny sekundy na jeden kilometr rychlostní zkoušky. Jak se jim bude dařit příště, to se dozvíme již za necelý měsíc při jejich domácí soutěži Valašská rally ValMez, která se uskuteční ve dnech 7. a 8. srpna ve Valašském Meziříčí.